ТОП 10 місць для відпочинку з наметом
В українському суспільстві чомусь досі широко побутує думка, що все красиве й цікаве обов‘язково знаходиться десь далеко, в невідомих закордонах. Красиво може бути в Норвегії, Техасі, Тоскані чи Каталонії, але аж ніяк не на Поділлі, Поліссі, Бессарабії чи Закарпатті. Але чи дійсно це так?
Карантинні обмеження та закриті кордони змусили усіх нас по новому глянути на тему туризму. Багато з нас почали сприймати найближчий ліс, річку чи озеро не як декорації, а як саме місце відпочинку. Щоб ваше знайомство із природою України не обмежилось цим, пропонуємо ознайомитись із нашим списком топ-місць, які обов‘язково варто відвідати кожному. Найкраще – з наметом, в дику, аби повністю зануритись в красу та поєднатись з природою.
В наш список ввійшли місця, які дійсно варто відвідати кожному українцю. Відпочинок з наметом дасть можливість бути не прив’язаним до якогось конкретного місця ночівлі, подарує унікальне відчуття єднання з природою та безцінні моменти в колі сім’ї чи друзів, коли лише ви та жодних надмірностей цивілізації. Вважаємо, що такий відпочинок підійде практично кожному, навіть сім’ям із дітьми, яким точно буде чим зайнятись на природі. Звичайно, такий тип подорожей може мати і мінуси, як от відсутність електрики чи гарячої води, проте, при правильному настрої, мінуси можна перетворити в плюси.
Гора Говерла, Карпати
Місце, яке не потребує особливого представлення. Кожен, ще із школи знає її як найвищу (2061 м) точку України. Розташована в межах Чорногірського хребта Українських Карпат, Говерла є однією з символів нашої держави. Тому, сумнівам щодо доцільності в даному випадку місця не може бути. З Говерли відкриваються прекрасні види на полонини, заліснені схили та поселення в долинах на багато десятків кілометрів.
Сходження на Говерлу не можна назвати простим, проте, до снаги майже усім. Головне, вибрати погожий день, надійне взуття та зручний одяг. Якщо їдете вперше – не зайвим буде провідник, що знає дорогу. Із спорядження обов‘язково знадобиться невеликий рюкзак для особистих речей, електронна чи друкована карта, фляга з водою, теплий одяг та дощовик.
Зупинятись на ночівлю з наметом краще не на вершині, а на схилах, чи біля підніжжя, ближче до лісу та джерел води.
Детальніше із необхідним спорядженням для подорожей Карпатами ви можете ознайомитись у іншій нашій статті – Топ-9 речей, які варто взяти з собою для походу в Карпати.
Озеро Світязь, Волинська область
Продовжуючи список най-най, варто згадати про озера. Українська Волинь багата на ліси, болота та ріки, окрасою ж її є Шацькі озера, серед яких озеро Світязь – найглибше озеро України. Розташоване воно на території Шацького національного природного парку, неподалік кордонів з Білоруссю та Польщею.
Озеро має чисту воду, мілку прибережну смугу, що літом дуже добре прогрівається. Добре підійде для сімейного відпочинку. На берегах озера можна відпочивати як у приватному секторі, так і «дикуном». Для цього відведені спеціальні зони, в яких можна зручно розміститись на кемпінг.
Оскільки до Світязя можна зручно добратись машиною, то ви не будете обмеженими у кількості речей. Щоб зробити відпочинок більш комфортним, можна прихопити з собою великий кемпінговий намет на сім’ю чи компанію, надувні матраци для зручного сну, гамаки, лежаки, міні-холодильники для їжі, гриль та інший реманент. Хіба не чудово?
Актовський каньйон і Мигея, Миколаївська область
Менш популярне, проте не менш красиве і пам‘ятне місце знаходиться у Миколаївській області.
Розташований на невеликій річці Мертвовод, цей каньйон є доволі парадоксальним явищем, адже сильно вирізняється на фоні оточуючої степової природи. Його походження пов’язане із виступами у цьому місці Українського кристалічного щита. П’ятдесятиметрові скелі каньйону й темні води річки Мертвовод оповиті багатьма легендами, а саму місцину часто називають Долиною Диявола.
Цю подорож можна поєднати із відвіданими Мигеї – ще однієї непересічної місцевості на річці Південний Буг. Тут особливо цікаво буде прихильникам водних походів та рафтингу.
Острів Джарилгач, Херсонська область
Одним з найкращих варіантів для відпочинку на морі з наметом є острів Джарилгач. Він є найбільшим островом України та Чорного моря загалом (62 км2). Роз‘єднаний із основним суходолом вузькою протокою, яка часом пересихає, перетворюючи острів на півострів. На острові немає підприємств й постійного населення. Зате, тут доволі багатий тваринний світ, зокрема водяться олені, муфлони, єноти та дрібніші представники фауни.
Мілководдя, що оточує острів, добре прогрівається, а сама вода є досить чистою, що й робить пляжі острова такими привабливими для відпочивальників.
Слід зауважити, що «централізованого» сполучення (залізниця, автотранспорт) з островом немає, тому тут дійсно можна почуватись, як у диких умовах. Добратись на Джарилгач ви можете із Скадовська чи Лазурного морем (приватними плавзасобами).
Плануючи тут відпочинок, пам‘ятайте, що острів є автономним, тому продукти й спорядження краще брати з собою на весь час мандрівки, якщо, звісно, не хочете кілька зайвих разів прокататись на катері до «великої» землі та назад.
Острів Хортиця, Запорізька область
Місце слави запорізького козацтва – острів Хортиця, є унікальним як з природної, так і зі сторичної точки зору. Найбільший острів на Дніпрі, його площа становить 23.5 км2, що приблизно дорівнює розмірам таких містечок як Самбір, Обухів чи Миргород.
На острові ви зможете не тільки ближче познайомитись із історією козацтва, а й чудово відпочити з наметом. Одне з найкращих місць для цього – так званий Турпляж. Це довгий (близько 900 м) пісчаний пляж, із зручними тінистими місцями для наметів. В околицях є кілька джерел із питною водою, а сама територія пляжу ніби відгороджена скелястими виступами від решти території Хортиці.
Бакота, Хмельницька область
Ще одне місце, яке вносять практично у кожен список «варто відвідати в Україні» – Бакота. І воно дійсно заслуговує бути побаченим вами. Пейзажі тут нагадують норвезькі фіорди: синя гладь дністровської води, оточена прямовисними стінами каньйону. З’явилось це місце в такому вигляді, яким ми знаємо його зараз, відносно недавно – на початку 1980-х. Саме тоді було прийнято рішення побудувати на території Дністровського каньйону гідроелектростанцію. Мешканців села Бакота, що розташовувалось на берегах Дністра, було примусово виселено в інше місце, а територію затоплено.
Ще однією особливістю цього міста є наявність на тутешніх берегах залишків християнського монастиря та язичницьких святилищ і капищ, курганів із дохристиянськими похованнями.
Унікальна природа й романтичний імідж приваблюють в це місце щороку все більше та більше туристів.
Хаджибейський лиман, Одеська область
Неподалік Одеси розташований один з найбільших лиманів нашої країни – Хаджибейський. Назва його пов’язана із фортецею Хаджибей (Аджибей), що існувала на місці Одеси з XIV століття.
Лиман є природно відокремленим від моря пересипом шириною 4.5 км. Його води, однак, є солоними. Їхати сюди варто всім, хто хоче насолодитись красою степової природи й перебуванням наодинці.
Дно лиману вкрите товстим шаром чорного мулу, який має лікувальні властивості. З цієї причини на берегах навіть збудували цілий курорт, то ж у вас буде можливість поєднати дикий відпочинок із лікувальними процедурами.
Бирючий острів, Херсонська область
Острів-півострів Бирючий розташований у північно-західній частині Азовського моря. По суті, він є продовженням Федотової коси, що з’єднана із материком, лише кілька днів на рік, під час штормів, вузька перетинка покривається водою, відокремлюючи острів від решти суші.
На території острова вже близько 100 років функціонує заповідник. Тваринний світ Бирючого дуже багатий. Зокрема, тут водяться благородні олені, лані, кулани, муфлони, єнотовидні собаки, багато видів птахів. Острів має давню історію. Відомо, що на ньому розташовувались скіфські поселення, свідченням чого є кілька збережених курганів.
Острів Бирючий добре підійде поціновувачам «дикого» відпочинку, або ж в якості об‘экту для «денного» тріпу з Генічеська чи інших курортів Херсонської та Запорізької областей.
Озеро Синевир, Закарпатська область
Озеро, що входить у список «7 чудес України», розташоване на висоті 989 м над рівнем моря. Навколо озера височіють гори, густо вкриті смереками, що додає цьому місцю особливої, таємничої атмосфери. Синевир є відносно невеликим, до 5 гектарів площею, проте доволі глибоким – до 22 м, що навіть більше, аніж глибина Азовського моря.
До самого ж озера можна добратись автомобілем. Оскільки місце є доволі популярним та ще й заповідним, зупинятись на ночівлю у наметів краще трішки подалі – на під’їзді, неподалік села Синевир, або ж піднявшись на полонини прилеглого гірського хребта Пішконя.
Буцький каньйон, Черкаська область
Центральна частина України також багата на природні дива. Одне з них – Буцький каньйон, розташований на річці Гірський Тікич біля села Буки (що і дало йому назву). Стіни каньйону прямовисні, мають висоту близько 20 метрів (як 6-7 поверховий будинок). З висоти відкриваються чудові краєвиди, проте не менш цікаво буде сплавитись річкою через каньйон на байдарці.
Також прямовисні стінки каньйону є популярним місце серед скелелазів.
Буцький каньйон стане чудовим варіантом як для одноденної екскурсії, так і для більш тривалого відпочинку з наметом.
На відміну від готельного відпочинку, коли на місці усе зроблено за вас, ночівля у наметі передбачає ряд особливостей. Перед такою мандрівкою, особливо, якщо у вас це вперше, варто ретельно все спланувати.
По-перше, ретельно продумайте увесь ваш маршрут. Пошукайте оптимальні варіанти доїзду до вибраного об’єкту (власний чи громадський транспорт), поцікавтесь станом дорожнього покриття, оскільки до таких віддалених місць часом навіть немає прокладеної асфальтної дороги. Це зекономить ваш час та нерви вже у самій поїздці. Сюрпризи класні, коли приємні.
Вартує поцікавитись, чи наявні у вибраній локації якісь обмеження: на встановлення намету, проїзд машиною, розведення вогню.
Виберіть місце (місця) ночівель заздалегідь. Щоб встановити намет, вам знадобиться, як мінімум, кілька квадратних метрів рівної площі. Ще краще – спеціально відведене місце для кемпінгу. З альтанками, мангалом та джерелом питної води.
Після того, як продумаєте маршрут, визначтесь із необхідним спорядженням. Кожне місце, із перекислених, потребує різного набору реманенту, проте, якщо ви не орієнтуєтесь у темі, список необхідного спорядження можна знайти в інтернеті.
Їжа та вода. Ще один важливий пункт. Слід пам‘ятати, що у таких віддалених місцях може бути складно придбати їжу по приїзді. Тож, прихопити продуктів в дорогу та на перший вечір точно зайвим не буде. Ніщо не замінить ресторанну їжу, чи каша, зготовлену компанією на вогнищі, однак така можливість не завжди буває. Добре виручають в таких випадках сублімовані й сушені страви швидкого приготування, типу «Гречаної каші», «Картопляного пюре з м’ясом» чи «Бограча» від James Cook. Це повноцінне харчування, на відміну від фаст-фудів із заправок чи придорожніх кафе. Такі страви потребують для приготування лише окропу та кілька хвилин вашого часу, а смакують як домашні.
Слідкуйте за своїми запасами води, адже зневоднення в горах чи під палючим азовським сонцем – не найкраща річ, яку б хотілось пережити.
Сподіваємось, нашим текстом ми змогли запалити у вас іскорку пригодництва та переконали, що в Україні не бракує мальовничих місцин. Активний відпочинок є не менш цікавим, аніж лежання на пляжі під парасолькою. Головне, вибрати правильне місце, компанію, спорядження та налаштуватись на пригоду. Подорожуйте!
дуже шкода, що через довбану русню так багато з цих локацій зараз недоступні, небезпечні , а то й знищенні. Будемо надіятися, що в найближчий час можна буде вільно мандрувати Україною