Євген Довгалюк і плавучі острови Супою
Покинути роботу та життя у великому місті, переїхати у мальовничу місцину з цікавою історією, досліджувати і розвивати її, створити довкола неї спільноту друзів та однодумців -якщо ви скажете, що це не звучить як мрія, то ми вам не повіримо) Це історія нашого друга і партнера Євгена Довгалюка.
І саме завдяки його самовідданій праці ми дізналися про плавучі острови Супою. У цій статті познайомимо вас із самим Євгеном, “Центром вивчення природи, культури і архітектури Озеро Супій” та його діяльністю. Для Євгена все розпочалося із мрії про будинок на березі озера. Аналогічну мрію, очевидно, мав і гетьман Кирило Розумовський, оскільки за його наказом у 1765 році було споруджено греблю і на неширокій річечці Супій вперше з’явилося однойменна водойма.У 1960 році в районі ріки було створено осушувальну систему. Внаслідок цього сьогодні існують 3 озера з «оригінальними» назвами: Малий Супій 1, Малий Супій 2 і Великий Супій. Що нам здається найбільш магічним і заворожуючим на цих озерах – це їх плавучі острови. Із слів Євгена, внаслідок затоплення, грудочки легкого болотянистого грунту піднімалися на поверхню, об`єднувалися і поростали рослинністю. Зараз вони виглядають, як округлі оазиси на водному плесі, а при сильному вітрі можна помітити, як ці острівці зелені рухаються.
Унікальні умови на супійських островах сприятливі для перебування великої кількості птахів, для яких вони стали безпечним і затишним середовищем для гніздування. Саме на цьому факті грунтується один з цільових напрямків діяльності Центру- розвиток і популяризація бьордвочингу в Україні.
Це спосіб відпочинку, який полягає у спостереженні і вивченні поведінки птахів у їх природньому середовищі, а також їх фотофіксація. Крім того, що це заняття є медитативним і заспокійливим, воно має наукову користь, оскільки часто ентузіастам вдається помітити рідкісних птахів та дозволити вченим зробити висновки про ареал поширення чи шляхи міграції того чи іншого виду.
Тож, якщо ви можете відрізнити очеретянку прудку від сови болотяної і вважаєте, що години очікування варті зустрічі із лелекою чорним, то вам, однозначно, варто запланувати поїздку до Центру вивчення природи озера Супій)
У 2021 команда центру навіть перемогла в конкурсі, організованому WNISEF, з проектом вежі для бьордвочингу, проте, на жаль, війна відтермінувала виконання цього проекту.
В цілому, центр популяризує ідею громадянської науки, коли дослідженнями займаються добровольці -аматори та непрофесійні науковці. Однією із складових цих досліджень є інвентаризація природи -щодня взимку та двічі на день влітку Євген робить обхід території та фіксує флору і фауну. Таким чином вдалося облікувати приблизно по 180 видів одного і іншого, 12 з них є червонокнижними і раніше тут не спостерігалися. Результати такої інвентаризації можна побачити у вигляді неймовірних світлин в соціальних мережах та у красивезних книгах, які в обмеженій кількості видаються та реалізуються центром.
Отже, у 2019 році Євген здійснив свою мрію та придбав будинок на березі озера. Але оскільки красою та любов’ю до цього місця хочеться ділитися, то сьогодні у процесі створення перебувають дім волонтера та мистецька резиденція, які діятимуть цілий рік та дозволятимуть людям, об’єднаним спільною ідеєю, приїжджати, допомагати у розвитку центру та займатися творчістю на його території.
Євген уже активно залучає волонтерів до діяльності центру. З їх допомогою відбуваються експедиції для дослідження культурних, архітектурних і природних пам’яток місцевості вздовж течії Супою. Про кожен з об’єктів знімається красиве інформативне відео, яке можна подивитися на сайті центру. Метою таких експедицій є створення мережі піших, автомобільних та водних туристичних маршрутів. Таким чином кожен візитер зможе підібрати той вид відпочинку, який йому підходить найбільше.
І, хоча слово «похід» і асоціюється у нас із підкоренням гірських вершин, проте подібні довготривалі прогулянки рівнинною місцевістю також вимагають певних навиків і відповідної фізичної підготовки, а також повноцінного харчування. З останнім волонтерам часто допомагають сушені та сублімовані страви від «James Cook», приготування яких займає не більше 15 хв, економить час для мандрів і дослідницької роботи та дозволяє почувати себе ситим та сповненим сил протягом дня. Для додаткового поповнення запасів енергії рекомендуємо також завжди мати при собі швидкі перекуси (горіхи, сушений банан) та натуральні батончики «James Cook»
Наостанок, хочемо побажати Євгену і його команді успіху, оскільки вважаємо подібну роботу із дослідження і розвитку туристичних місць України мегаважливою і крутою. Всі ми чули чи й відвідували озера Комо, Балатон, Морське Око, та чи багато з нас знали донедавна про існування на відстані 100 км від Києва такого унікального, магічного явища, як плавучі острови Супою? Впевнені, що в Україні багато подібних маловідомих, але неймовірно гарних місць. Сподіваємося, що приклад Євгена стане заразним і після перемоги нам доведеться планувати довгі мандрівки дорогами України, щоб їх побачити та познайомитися із чудовими людьми, які про них розповідають.
https://www.youtube.com/@supiilake