Плануємо харчування в поході
Активний відпочинок на природі може забирати в нас доволі багато енергії. Логічно, що для її відновлення організм потребує поживної та смачної їжі. У цій статті ми наводимо кілька порад, що допоможуть вам правильно спланувати своє харчування.
Скільки їжі ми потребуємо в поході
Роздумуючи над тим, взяти трішки більше чи менше, робіть вибір у сторону «більше». Адже, не завжди можна передбачити усі обставини: додаткові кілька кілометрів через те, що ви збились із шляху, важкі погодні умови або безсонна ніч можуть суттєво понизити ваш запас сил. Наявність додаткового «акумулятора» може виявитись дуже доречною. Розумною кількістю на одну особу в день можна вважати 0,7 – 1,2 кг їжі (2500 – 4500 Ккал), залежно від вашої статі, габаритів та рівня фізичного виснаження.
З іншого боку, не перестарайтеся. Поширена помилка – брати занадто багато їжі, а потім нести її на собі тягарем усю мандрівку. З досвідом, ви зрозумієте скільки потребує їжі саме ваш організм.
Планування в деталях
Смак. Їжте у поході те, що вам подобається. Не намагайтеся спробувати нові смаки, адже у випадку не сприйняття нового організмом, ви ризикуєте опинитись в дуже «делікатному» становищі далеко від цивілізації.
Калорії. Не перетворюйте похід на дієту. Організм потребуватиме багато енергії, тому їжте навіть більше, аніж зазвичай.
Популярний спосіб втамувати голод – споживання великої кількості солодощів. Проте, ми не радимо зосереджуватись виключно на них. У вашому раціоні мусить бути їжа зі складних вуглеводів та білків. Розумні швидкі перекуси, такі як горіхи та сухофрукти чи пастила, забезпечують більш стабільну енергію для м’язів, аніж цукерка.
Вага та об’єм. Старайтесь брати із собою легку та малооб’ємну їжу, особливо у тривалих поїздках.
Простота приготування. Якщо ви не досвідчений шеф-кухар, вибирайте прості у приготуванні страви. Завжди включайте у раціон харчові продукти, які не потрібно буде готувати, у разі раптової поломки пальника чи відсутності можливості розвести вогнище.
Пальне. Підрахуйте потрібний об’єм, в залежності від кількості продуктів та часу необхідного для їх приготування, адже деякі страви (якщо це не готова туристична їжа) можуть готуватись досить довго.
Вода. Її необхідний об’єм також сильно залежить від тривалості походу, наявності на маршруті джерел та продуктів, які ви плануєте готувати.
Вартість. Зручність має свою ціну. Готові сушені страви та енергетичні батончики можуть здаватись дорогими, але наприкінці тривалого дня, коли ваш стомлений організм вже не має достатньо енергії, щоб готувати кулінарний шедевр, таке капіталовкладення точно здасться вам виправданим.
Опції похідного раціону
Свіжа їжа. Холодильна техніка – не виправдана розкіш у поході. Без неї ж, не багато продуктів зберігатимуться свіжими у рюкзаку довше 1-2 днів. Тому, такий варіант може бути доречним лише у короткому поході чи під час кемпінгу.
Сухі продукти (макаронні вироби, рис чи гречка, суміші для супів) легкі, займають мінімальний об’єм всередині рюкзака та можуть забезпечити вам розкіш вибору.
Сублімовані чи де гідровані (сушені) продукти по типу Voyager, Trek-n-Eat чи James Cook є дуже зручними. Незважаючи на те, що часом вони можуть здатись дорожчими, особливо у великій кількості, вони забезпечують добрий смак і поживність вкупі з малою вагою.
Спеції можуть суттєво покращити смак похідної кухні. Не полінуйтесь взяти із собою контейнер із перцем, сухим часником, сіллю, базиліком, корицею чи іншими приправами, які ви зазвичай використовуєте вдома.
Ароматизовані напої у місті та в горах – дві великі різниці. Дуже приємно побавити себе пляшечкою чогось іншого, окрім джерельної води, після кількох днів походу. Якщо економите на вазі – зверніть увагу на порошкоподібні варіанти.
У зимових походах зберігайте ваші перекуси поближче до тіла, щоб вони не замерзли.
Що, де, коли
Сніданок
Сніданок у поході може бути дуже різним. Від швидкого перекусу батончиком, до розкішної трапези, що включатиме яєчню, м’ясо, млинці та каву. Ми рекомендуємо, по можливості, вживати на сніданок легкі та енергомісткі страви: вівсяну кашу, кус-кус, бананово-кукурудзяну кашу з сухофруктами тощо. Основне блюдо можна доповнити енергетичним батончиком, або шоколадом із чаєм чи кавою.
Обід
Замість того, щоб робити тривалі перерви на полуденок (включаючи розпакування, підготовку, очищення та перепакування), більш швидкою стратегією є приготування дегідрованого супу, до прикладу борщ від James Cook. «Закріпити успіх» можна серією закусок, що додають енергію протягом дня: джерки, сухофрукти, енергетичні батончики та горіхи.
Вечеря
Це ваша винагорода за важкий день випробувань. Якщо маєте сили – можна творити кулінарний шедевр. А краще два. Більшість втомлених бекпекерів , однак, вибирають зручність, просто додавши окріп в готові сублімовані чи сушені (дегідровані) страви по типу локшини з соусом “Болоньєзе” чи рису з овочами від James Cook.
Мандруйте смачно!